Google Analytics Kullanımı ve Rapor Alma İşlemi

23 Aralık 2013 - 840 Okunma

Webmasterların sıkça kullandığı ve müşterilerine de bu hizmeti sunduğu hatta hizmet bedeli olarak ücret aldığı Google'un Analytics hizmetinden bahsetmek istiyorum.Analytics kavramından da anlaşılacağı üzere web sitenizin tüm istatistiklerini barındıran ve raporlayan harikulada bir hizmet.Bu hizmet şuan ücretsiz olarak kullanılabiliyor.İlerleyen günlerde Google'un stratejisine göre ücretli olarak sunabilirler.

Google Analytics'nin kullanımı çok basit.Raporlama özelliği sayesinde sizin verdiğiniz mail adresine, hangi sıklıklarda ve hangi dosya formatında alınmasını istiyorsanız belirlemeniz yeterlidir.Bundan sonra Google otomatik olarak mail adresinize raporları gönderiyor.

Ben bu yazımda Google Analytics hesabınızdan raporlama özelliğini kullanmayı gösterdim.Bir sonraki yazımda da Analytics hesabı oluşturmaya değineceğim.Lafı fazla uzatmadan raporlama işlemine geçelim.

 

İlk olarak http://www.google.com/analytics/  adresine giriyoruz ve "Analytics Erişimi" butonuna basıyoruz.

1

 

Daha sonra çıkan sayfada üyelik bilgilerimizi girip "Oturum Aç" diyoruz.

2

Üyeliğimizi girdikden sonra "Analytics Hesaplar Sayfası" altında web sitelerimiz gelecek.Raporunu göstermek istediğimiz web sitemizin üstüne tıklıyoruz ve altından açılan Web sitemizin başlığına tıklıyoruz.

3

 

Açmak istediğimiz web sitemizin raporlarını artık görebiliyoruz.

4

 

Aşağıda gördüğünüz gibi ekstra bir istatistikleri göreceksiniz.Dilerseniz sol menüden daha birçok istatistiklere ulaşabilirsiniz.

5

Rapor Almak istediğimiz zaman Ziyaretçilere genel bakış sayfasındayken hemen altındaki E-posta butonuna basıyoruz.

6

 

Açılan Sayfada Aşağıdaki gibi bir ekran gelecek bundan sonra yapmak istediğinize göre seçim yapabilirsiniz.Rapor alma sıklığını kullanarak dilediğiniz sıklıkta mailinize raporlar gönderilir.Ekler kısmından PDF,CSV,TSV,EXCEL gibi formatlarda rapor çıktısı alabilirsiniz.  

7

 

8